W numerze 12. badamy tajemnicze i niepokojące wymiary rzeczywistości oraz kryjące się za nią osobliwe i niepokojące zjawiska, mimo, że wielokrotnie z pozoru przejrzyste, czy nawet błahe. „Bestiarium” jako myśl przewodnia numeru prowadzi nas w stronę zagadkowych eksperymentów, abberacji, kolekcji niestosownych i kłopotliwych, wymykających się konwencjom i sprawiającym trudność w odczytaniu obrazom, przedmiotom, tezom i fantazjom. Pokazujemy sztukę poddaną instynktowi i intuicji oraz podążamy śladem skrytych pragnień jej twórców. Tworzymy topografię miejsc zapuszczonych. Katalogujemy postaci, których istnienie jest niepewne, a status niedookreślony.
W projekcie „Humping Pact” Dmitry Paranyushkin i Diego Agullo dokonują w różnych miastach zabiegów rytualnego oswajania (ukochania) zużytych i porzuconych przez człowieka przestrzeni postindustrialnych, bądź wykwintnych wnętrz europejskich muzeów czy zadeptanych i przez to zapomnianych miejskich placów. Monika Drożyńska ujawnia codzienne zbiegi okoliczności, projektuje też rzeczywistość obfitującą w ślady przeszłości, magii, tego, co wyobrażone i zapamiętane. Rąbka tajemnicy uchylają przed nami Marcin Zawicki, Emil Kasela, Ewelina Piguła, Leszek Knaflewski, Zofia Nierodzińska oraz Stanisław Mrowiński dając wgląd we fragmenty swoich kolekcji fantazmatów, czasem mrocznych, zanurzonych w najciemniejszych odmętach duszy, jak fotografie Kaseli czy malarskie kolaże Nierodzińskiej lub wielobarwne (dosłownie) pejzaże pełne intrygującej fauny i flory (Zawicki i Mrowiński). Zawicki buduje misterne instalacje fingujące ukryte życie natury, które później odmalowuje w najdrobniejszych szczegółach na płótnie, natomiast szkice i ilustracje zwierząt Mrowińskiego to nie tyle pełne afirmacji obserwacje przyrody, ale także próba jej estetycznej, zupełnie autorskiej taksonomii. Prezentowane światy to także mistyczne inicjacje, odwrócone lustra rzeczywistości, w których odbicie znajduje kobieca siła, jej sprawcza moc potencji, ale też destrukcji (Barbara Konopka i Zofia Nierodzińska).
Autorzy tekstów prowadzą indywidualne śledztwa analizując intrygujące postawy twórcze. Aleksandra Glinka opowiada o sztuce Rogera Ballena, Marcin Czerkasow zgłębia naturę faktów i interpretacji. Natomiast Agnieszka Szablikowska rozszyfrowuje przebieg dziwnych koincydencji w życiu Nicka Beefa, które stały się impulsem do przeprowadzenia konkretnych działań artystycznych i historię tę zestawia z zagadkowym zaginięciem szczątków Witkacego. Olga Topol docieka prawdziwych pobudek kolekcjonowania osobliwości w XIX wieku, a Jakub Bąk w eseju zatytułowanym „Petrodemon” stawia tezę o ubezwładniającej mocy, a może wręcz ezoterycznym powabie ropy naftowej i jej pochodnych, kreśląc gęstą sieć referencji społeczno-kulturowych. Esej Ewy Opałki ukazuje nam porządek przeżyć postponorgraficznych, obrazy sporów o seksualność i trudy definiowania tego, co obsceniczne. Tradycyjnie w numerze prezentacje sylwetek młodych artystów. Tym razem przedstawiamy twórczość Justyny Kisielewskiej i Takayuki Hara.
Karolina Sikorska
Stanisława Mrowińskiego przypisy do przyrody
Kuba Bąk
Petrodemon
Dmitry Paranyushkin & Diego Agullo
The Humping Pact
Monika Drożyńska
Organy wewnętrzne
Agnieszka Szablikowska
Astmatyk i kości
Zosia Nierodzińska
Good Life in Tolaqan
Olga Topol
Poezja rozkładu
Marcin Zawicki
The Fall
Marek Wołyński
Kłopotliwe metamorfozy
Anna Czaban
Obrazowanie. O twórczości Justyny Kisielewskiej
Ewelina Piguła
Ciało i manipulacje
Emil Kasela
Arytmia rzeczywistości
Aleksandra Glinka
Groteskowe zagadki Rogera Ballena
Ewa Opałka
Kręcić pupą w lepszej sprawie – kilka uwag o postpornografii
Barbara moRgan Konopka
Rosarium
Marcin Czerkasow
Trzy prozy
Leszek Knaflewski
Wieniec